Natjecanje iz sporta
Natjecanje se održava u deset sportova – futsal, košarka, rukomet, odbojka, odbojka na pijesku, stolni tenis, šah, veslanje, kros i tenis – u muškoj i ženskoj konkurenciji. U svim sportovima studenti sudjeluju u obje konkurencije, a žene imaju pravo nastupati i u muškoj konkurenciji. Pravo nastupa imaju studenti i osobe koje su diplomirale u akademskoj godini 2024./2025.
Svaki natjecatelj smije se natjecati isključivo u jednom sportu, osim u slučaju kombinacije odbojke i odbojke na pijesku, gdje je to dopušteno. Također, u krosu mogu sudjelovati osobe koje se natječu u bilo kojem drugom sportu.
Voditelji sportskih ekipa dužni su dostaviti popis sudionika koji će predstavljati njihovu ekipu u pojedinoj disciplini, a taj popis se predaje voditelju sporta. Tijekom svake utakmice, ekipa ima mogućnost zatražiti od zapisničara provjeru identiteta najviše dvoje pojedinaca iz protivničke ekipe. Ukoliko natjecatelji ne uspiju dokazati svoj identitet, njihova ekipa automatski gubi utakmicu te se utakmica neće odigrati.
Sportske ekipe nemaju pravo mijenjati termine natjecanja, ali imaju mogućnost podnijeti prigovor. Voditelji sportova zadržavaju pravo izmjene propozicija u izvanrednim situacijama.
FUTSAL
Natjecanje se održava u dvije konkurencije – muško i žensko – a svako visoko učilište može prijaviti najviše jednu ekipu. Na terenu nastupa četiri igrača i jedan golman, dok se za utakmicu može prijaviti ukupno do 14 igrača (uključujući golmane). Ekipe su raspoređene u skupine putem ždrijeba, a nakon toga slijedi kup sustav natjecanja. Utakmice traju 2 x 15 minuta, po sustavu „prljave“ igre.
Natjecanje se igra na otvorenom, na umjetnoj travi koja omogućava igru čak i u slučaju kiše, dok su kopačke zabranjene. U završnici, ako utakmica završi neriješeno, svaka ekipa izvodi 5 šesteraca. Ukoliko rezultat ostane neriješen, šesterci se nastavljaju izvoditi dok se ne postigne odlučujući rezultat, pri čemu momčadi naizmjenično izvode šesterce, a svaki izvođač je različit.
Na kraju turnira bit će proglašeni najbolji igrač, najbolji strijelac i najbolji golman turnira.
KOŠARKA
Natjecanje se održava odvojeno u muškoj i ženskoj konkurenciji, čime se osigurava da svaki natjecatelj ima priliku sudjelovati u svojoj kategoriji. Svako visoko učilište može prijaviti najviše jednu ekipu, što doprinosi fer raspodjeli natjecatelja i potiče kvalitetu predstavljanja svake institucije.
Na terenu se istovremeno nalazi pet igrača, dok se po momčadi može prijaviti do ukupno 12 igrača, što omogućava određenu fleksibilnost u izboru i rotaciji igrača tijekom susreta. Ekipe će biti raspoređene u skupine ždrijebom, a nakon završetka grupne faze natjecanje prelazi u kup sustav, što dodatno pojačava uzbuđenje i neizvjesnost turnira.
Utakmice se igraju u četiri seta od po 6 minuta, po sustavu „prljave“ igre. Primarna podloga je tartan, no u slučaju kiše utakmice se premještaju u dvoranu gdje se igra na parketu, osiguravajući tako optimalne uvjete bez obzira na vremenske prilike.
Na kraju turnira, bit će proglašen najbolji igrač, čime se dodatno naglašava važnost individualnih zasluga unutar timske igre.
RUKOMET
Natjecanje se održava u muškoj i ženskoj konkurenciji, a svako visoko učilište može prijaviti najviše jednu ekipu. Tim se sastoji od šest igrača i jednog golmana na terenu, dok se za utakmicu može prijaviti do 16 igrača, uključujući i rezervne golmanske igrače. Ekipe će biti raspoređene u skupine putem ždrijeba, čime se osigurava nepristran početak natjecanja.
Nakon grupne faze slijedi kup sustav eliminacijskih utakmica, koji dodatno pojačava uzbuđenje i neizvjesnost. Utakmice se igraju u dva poluvremena po 15 minuta, a poznate su po intenzivnoj i „prljavoj“ igri koja zahtijeva brzu reakciju i tehničku preciznost. Turnir se odvija u dvorani s parketom, pružajući optimalne uvjete za natjecanje.
Na kraju turnira bit će proglašen najbolji igrač, čime se ističe važnost individualnih zasluga unutar timske igre.
ODBOJKA
Natjecanje se održava odvojeno u muškoj i ženskoj konkurenciji, a svako visoko učilište ima pravo prijaviti najviše jednu ekipu. U svakom timu, tijekom utakmice, istovremeno se nalazi šest igrača na terenu, dok se ukupno može prijaviti do 12 igrača, čime se omogućavaju rotacije i zamjene tijekom susreta.
Ekipe su nasumično raspoređene u skupine putem ždrijeba, osiguravajući time nepristran i uravnotežen početak natjecanja. Nakon završetka grupne faze, natjecanje prelazi u kup sustav eliminacijskih utakmica, gdje svaka pobjeda vodi tim bliže finalu. Utakmice se odigravaju u dva seta – prva dva seta igraju se do 25 osvojenih poena, dok se, ukoliko je potrebno, treći set igra do 15 poena, uz uvjet da svaki set mora završiti s razlikom od najmanje dva poena.
Natjecanje se odvija u dvorani na parketu, što osigurava optimalne uvjete za igru. Na kraju turnira, bit će proglašen najbolji igrač, čime se dodatno prepoznaje izvanredan doprinos pojedinaca unutar timske igre.
ODBOJKA NA PIJESKU
Turnir u odbojci na pijesku organiziran je s odvojenim natjecanjima za muškarce i žene, osiguravajući jednake mogućnosti za obje kategorije. Svako sveučilište može prijaviti samo jednu momčad, a iako na terenu tijekom utakmice igraju samo dva igrača, momčadi mogu prijaviti najviše četiri igrača radi zamjena i strateške rotacije.
Momčadi će biti raspoređene u skupine ždrijebom, a nakon toga će se primijeniti kup sustav za određivanje konačnog pobjednika. Utakmice se igraju u formatu najbolje od tri seta, pri čemu se prva dva seta igraju do 21 poena, a odlučujući treći set do 15 poena – svaki set zahtijeva razliku od dva boda za pobjedu. Utakmice se odvijaju na otvorenim pijeskaškim terenima, a ovaj događaj ističe agilnost, izdržljivost i taktičku igru.
Na kraju turnira bit će proglašen najbolji igrač, čime se prepoznaje individualna izvrsnost unutar dinamičnog timskog okvira.
STOLNI TENIS
Natjecanje se održava odvojeno u muškoj i ženskoj konkurenciji, a svako visoko učilište može prijaviti samo jednu ekipu. Natjecatelji su obavezni donijeti vlastite rekete, a timovi će biti ždrijebom raspoređeni u nekoliko skupina. Na turnir se registriraju 4 igrača, dok u svakoj utakmici nastupa 3 igrača. Mečevi se igraju u formatu BO5, što znači da tim koji prvi osvoji 3 meča osvaja susret.
Raspored mečeva između timova A i B je sljedeći: A1-B2, A2-B1, A3-B3, A1-B1, A2-B2. Svaki meč se sastoji od 5 setova, pri čemu se svaki set odigrava do 11 poena, uz uvjet da pobjeda vrijedi tek ako postoji razlika od najmanje 2 poena.
Na kraju turnira bit će proglašen najbolji igrač, čime se dodatno naglašava značaj individualnih postignuća unutar timske igre.
ŠAH
Šahovski turnir organiziran je u mješovitoj i ženskoj kategoriji te se temelji na timskom natjecanju. Žene mogu sudjelovati u obje kategorije, iako mješovite momčadi nisu obavezno sastavljene od barem jedne ženske igračice.
Svaki tim sastoji se od četiri glavna igrača i dva rezervna. Tim natjecanje obuhvaća 11 rundi, koristeći ili Bergerov sustav ili švicarski sustav, ovisno o broju momčadi. Svaka partija igra se s rapidnom vremenskom kontrolom od 7 minuta uz dodatak od 3 sekunde po potezu, osiguravajući brzu i stratešku igru. U individualnom natjecanju, svako sveučilište može poslati jednog predstavnika, dok top pet timova može odabrati dodatnog igrača. Individualno natjecanje odvija se u 7 rundi s istom vremenskom kontrolom. Svi sudionici moraju donijeti dva kompletna šahovska seta, uključujući sat, figure i ploču.
Na kraju turnira, najbolji igrač bit će proglašen prvom postavom pobjedničkog tima, čime se prepoznaje individualna izvrsnost.
VESLANJE
Natjecanje u veslanju u zatvorenom prostoru organizirano je s posebnim poretkom za muškarce i žene, osiguravajući fer igru za obje kategorije. Ovisno o broju prijava i procjeni publike na početku, natjecanje se može održati odvojeno za muškarce i žene; međutim, sve kategorije će trčati istom stazom.
Svako sveučilište može prijaviti samo jednu momčad po kategoriji, a svaki tim mora se sastojati od najmanje tri i najviše pet osoba. Poredak momčadi određuje se zbrajanjem plasmana najbrže tri članova tima, pri čemu najniži ukupni zbroj označava najviši plasman. Ova metoda bodovanja nagrađuje konzistentnu izvedbu. Osim toga, najbrži veslač među muškarcima i najbrža veslačica među ženama bit će prepoznati na kraju utrke, čime se ističe individualna izvrsnost. Ovaj događaj izaziva natjecatelje i slavi sportski duh.
Ukupno, ovo natjecanje naglašava i timsku strategiju i individualnu atletsku sposobnost, stvarajući uzbudljiv i pošten događaj za sve sudionike.
KROS
Natjecanje u cross country trčanju organizirano je u zasebnim divizijama za muškarce i žene, osiguravajući fer natjecanje. Svaka visokoškolska ustanova može prijaviti do dvije momčadi po diviziji, pri čemu se svaki tim boduje zasebno. Dvije momčadi iste ustanove mogu se obje plasirati u top tri i primiti medalje.
Svaki tim sastoji se od četiri studenta iste ustanove, čime se naglašava timski rad i individualni doprinos. Muška kategorija je štafetna utrka u kojoj svaki član tima trči 1000 metara, ukupno 4000 metara. Ženska kategorija prati sličan format, gdje svaki trkač prelazi 500 metara, ukupno 2000 metara. Na kraju natjecanja, najbrži trkač među muškarcima i najbrža trkačica među ženama bit će prepoznati za svoje izvanredne performanse.
Ovo natjecanje uravnotežuje timsku strategiju s individualnom atletski izvrsnošću, čineći ga zanimljivim događajem za sve sudionike.
Natjecanje se održava u mješovitoj konkurenciji, a svako visoko učilište može prijaviti najviše jednu ekipu. Ukupno može sudjelovati maksimalno osam ekipa. Svaka ekipa sastoji se od jednog studenta i jedne studentice.
Mečevi se igraju prema Davis Cup sustavu – student igra protiv studenta, studentica protiv studentice, a u slučaju izjednačenog rezultata igraju se mješoviti parovi. Susreti se igraju na dva dobivena seta, a ako je rezultat 1-1, igra se super tiebreak do 10 osvojenih poena. Ekipe će ždrijebom biti raspoređene u skupine, nakon čega slijedi kup sustav natjecanja.
Svi mečevi igraju se na otvorenom. Na kraju turnira bit će proglašeni najbolji igrač i igračica turnira.
Mečevi se igraju prema Davis Cup sustavu – student igra protiv studenta, studentica protiv studentice, a u slučaju izjednačenog rezultata igraju se mješoviti parovi. Susreti se igraju na dva dobivena seta, a ako je rezultat 1-1, igra se super tiebreak do 10 osvojenih poena. Ekipe će ždrijebom biti raspoređene u skupine, nakon čega slijedi kup sustav natjecanja.
Svi mečevi igraju se na otvorenom. Na kraju turnira bit će proglašeni najbolji igrač i igračica turnira.