Prirodoslovna arena
Prirodoslovna arena (engl. Science Arena) je natjecanje u kojem će se pred timove staviti projektni zadatak koji će sadržavati probleme iz različitih grana kemije, biologije, biotehnologije i biofizike. Cilj je riješiti zadatak na što učinkovitiji, realniji i ekonomičniji način.
Otimanje uma
Jeste li se ikada pitali bi li bilo moguće oteti nečiji mozak? Što bi vam za tako nešto trebalo? U Prirodoslovnoj ćemo areni istražiti male, ali moćne molekule koje često postaju zli vladari naših mozgova. Te molekule mogu manipulirati ljudima, preuzeti kontrolu nad njihovim životima, a na kraju i okončati neke od njih. Razotkrit ćemo njihove biokemijske putove kako bismo ih spriječili u otimanju novih mozgova.
Zadatak
Projektni zadatak sastoji se od tri međusobno povezane faze. Natjecanje će se odvijati tijekom tri dana gdje će svaki dan predstavljati jednu fazu natjecanja. Timovi ujutro dobivaju zadatak, rješavaju ga kroz dan, a u popodnevnim satima podnose rješenje pojedine faze na ocjenjivanje mentorima. Četvrti dan rezerviran je za finaliste, koji predstavljaju svoja rješenja pred stručnim žirijem. Stručni žiri izabire pobjednika Prirodoslovne arene.
Kome je namijenjena
Na natjecanju u Prirodoslovnoj areni mogu sudjelovati redovni studenti prirodnih znanosti te pripadnih područja iz polja kemije, biologije, biotehnologije i biofizike.
Preuzmi rezultate arene
Preuzmi tekst zadatka
Kompetencije arene
Mentorski tim
Gabriela Begić
Članica mentorskog tima, UNIRIAna Filošević
Članica mentorskog tima, UNIRIPegi Pavletić
Članica mentorskog tima, UNIRIBobana Samardžija
Članica mentorskog tima, UNIRIVanna Imširović
Članica mentorskog tima, UNIRIČlanovi žirija
Matija Subašić-Maras
Matija Subašić-Maras je direktorica Sektora za upravljanje ljudskim potencijalima Croatia osiguranja d.d., a svoju je uspješnu karijeru gradila u području upravljanja ljudskim resursima, u farmaceutskim kompanijama GlaxoSmithKline i PLIVA u okviru kojih su se odvijale i aktivnosti istraživanja i razvoja novih lijekova. Diplomirala je psihologiju na Filozofskom fakultetu u Zagrebu.
Alen Berta
Dr. sc. Alen Berta, mag. ing. silv., CE je voditelj Oikonovog Zavoda za upravljanje prirodnim resursima i Laboratorija za daljinska istraživanja i GIS (LADIGIS). Doktorirao je na Šumarskom fakultetu u Zagrebu te broji više od 10 godina radnog iskustva na poslovima zaštite okoliša, ekologije i šumarstva. Vodio je brojne nacionalne projekte prikupljanja podataka vezanih za procjenu biomase, vezivanja ugljika i korištenja zemljišta, a fokus njegovog djelovanja je primjena metoda daljinskog istraživanja u ekologiji biljaka što uključuje obradu velikih količina podataka i strojno učenje.
Edi Topić
Sudjelovao kao mentor u STEM Games Science Areni 2018. godine.
Asistent na Kemijskom odsjeku Prirodoslovno-matematičkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu s prethodnim iskustvom u farmaceutskoj industriji.
Zaljubljenik u kemiju čvrstog stanja, instrumentaciju i popularizaciju znanosti.
Nicholas J. Bradshaw
Ja sam stanični neuroznanstvenik rodom iz Velike Britanije, obrazovan u Edinburghu i Düsseldorfu. S obitelji sam prije dvije godine doselio u Hrvatsku, gdje radim kao asistent na Odjelu za Biotehnologiju Sveučilišta u Rijeci. Fokus mog rada je identifikacija i istraživanje proteina uključenih u razvoj kroničnih duševnih poremećaja, posebice shizofrenije i kliničke depresije.