Tehnološka arena
Želimo predvidjeti situacije da bismo na njih mogli reagirati na vrijeme i spriječiti ih, ako je to moguće. Kristalne kugle nisu promijenile svijet, ali strojno učenje ga mijenja. Možemo li spriječiti katastrofe u nekoliko minuta? Uz umjetnu inteligenciju u usponu, možemo li se pripremiti za najgore dane ili čak mjesece prije nego se dogode? Možemo li predvidjeti bolesti i osigurati bolji život? Tehnološka Arena stavit će timove pred zadatak dešifriranja ljudske prirode.
Tehnološka arena (engl. Technology Arena) natjecanje je u programiranju. Pred timove će se staviti više vrsta zadataka iz različitih grana računarstva, a njihov cilj je riješiti na što efikasniji način što više zadataka.
Zadatak
Zadaci će nositi bodove ovisno o broju riješenih testnih primjera pojedinog zadatka. Bodovima dobivenim opetovanim rješavanjem testnih primjera zadataka će timovi moći otključavati nove zadatke. U jednom trenutku natjecanja, otključava se glavni zadatak. Glavni zadatak je potrebno vizualizirati, osmisliti kreativno optimalno rješenje, te to rješenje predstaviti žiriju.
Kome je namijenjena
Na natjecanju u Tehnološkoj areni mogu sudjelovati redovni studenti tehničkih znanosti te pripadnih područja i polja digitalnih i računalnih tehnologija.
Kompetencije arene
*Korištenje programskog jezika je proizvoljno, pri čemu je bitno paziti na brzinu izvođenja samog programa.
Preuzmi tekst zadatka Tehnološke Arene
Mentorski tim
Filip Šuste
Voditelj mentorskog tima, TVZMarin Petričević
Član mentorskog tima, FERIvan Krpelnik
Član mentorskog tima, FERPetar Šegina
Član mentorskog tima, FERRobert Vaser
Član mentorskog tima, FERLuka Abramušić
Član mentorskog tima, FERStanko Krtalić Rusendić
Član mentorskog tima, FERČlanovi žirija
Marko Elezović
Marko je voditelj tehnološkoga tima u Oradianu u kojemu sudjeluje na financijskome uključivanju nekih od najudaljenijih dijelova svijeta. Menadžer danju, a programer noću, Marko izvrsno prepoznaje što je potrebno da se izvrši posao; kada se treba koristiti WD-40 i selotejp, a kada napraviti nove ispravne i precizne stvari. Zadnje je desetljeće oženjen za Scalu, no “šuruje” sa svime što se može prevesti i kompajlirati.
Hrvoje Mihaldinec
Hrvoje Mihaldinec, mag. ing. el., doktorski student na Fakultetu elektrotehnike i računarstva Sveučilišta u Zagrebu, zaposlen je u Zavodu za elektroničke sustave i obradbu informacija na mjestu iskusnog istraživača. U okviru doktorske disertacije istražuje mogućnosti ultraširokopojasne tehnologije u svrhu lokalizacije, praćenja i klasifikacije pokreta promatranog objekta u ograničenom prostoru, s fokusom na analizu ljudskog pokreta. Radio je kao vanjski suradnik u Nokia Siemens Networks na međunarodnom projektu čiji cilj je bio razvoj novih rješenja baznih stanica temeljena na Linux operacijskom sustavu. Radio je na ICTGEN (Information and communication technology for generic and energy-efficient communication solutions with application in e-/m-health) projektu na istraživanju bežičnih senzorskih mreža za praćenje parametara okoline. Trenutno je zaposlen na istraživačko-razvojnom projektu „Razvoj nove generacije ugradbenih računalnih platformi s primjenom u sustavima visoke pouzdanosti“ u okviru suradnje između FER-a i Končar Instituta.
Ivančica Kraljević Bačlija
Ivančica Kraljević Bačlija je direktorica Sektora za informacijske tehnologije i isporuku proizvoda Croatia osiguranja d.d., a u svojoj karijeri bila je na rukovodnim pozicijama u Hrvatskom Telekomu i Zagrebačkom Velesajmu. Diplomirala je na Fakultetu organizacije i informatike u Varaždinu te je završila specijalistički studij iz područja menadžmenta na Ekonomskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu.
Nenad Dragojlović
Nenad Dragojlović je diplomirao na Fakultetu elektrotehnike i računarstva u Zagrebu, a karijeru je započeo prije trinaest godina u Croatia osiguranju. Radio je na raznim stručnim IT funkcijama te je bio zadužen za koordinaciju informatike u CO Grupi, a danas je na radnom mjestu eksperta za usklađenost i IT rizike.
Mile Šikić
Mile Šikić rođen je u Zagrebu 1972. Diplomirao je i magistrirao u polju elektrotehnike na Sveučilištu u Zagrebu Fakultetu elektrotehnike i računarstva (FER), 1996, odnosno 2002. U razdoblju 2000-2002 radio je u Austriji kao konzultant u Hutchison 3G Austria (u to doba One) na poslovima unaprjeđenja sustava naplate. Od 2011 do 2012 je radio kao poslijedoktorand na Bioinformatics Institut, A*STAR u Singapuru, a od 2013 na istom institutu djeluje kao pridruženi znanstvenik. Sudjelovao je i vodio nekoliko desetaka projekata s industrijom u području računalnih i mobilnih mreža te analize velikih skupova podataka. Zajedno s dvojicom kolega 2016. pokrenuo je u Ujedinjenom kraljevstvu tvrtku Oraclum za predviđanje rezultata izbora I istraživanje tržišta. Vodio je nekoliko istraživačkih projekata u području bioinformatike i računalne biologije. Dio istraživanja je fokusiran na kompleksne mreže (posebno društvene) te širenje informacija u njima. Pokrenuo je 2015. godine na FER-u Laboratorij za bioinformatiku i računalnu biologiju. Objavio je brojne znanstvene radove u prestižnim znanstvenim časopisima (poput Physical Review Letters, Nature Protocols, Genome Research i Nature Methods) i međunarodnim konferencijama, bio je mentorom brojnim studentima. Pokrenuo je predmete Bioinformatika i Kreativni laboratorij.