Inženjerska arena

Što?
Projektni zadatak sastoji se od tri faze. Natjecanje se odvija kroz tri dana, pri čemu svaki dan predstavlja jednu fazu. Timovi ujutro dobivaju zadatak, rješavaju ga kroz dan, a u popodnevnim satima podnose rješenje pojedine faze te se rangiraju po dnevnim listama. Četvrti dan rezerviran je za finaliste koji predstavljaju svoja rješenja pred stručnim žirijem. Stručni žiri izabire pobjednika Inženjerske arene.
Tko?
Na natjecanju u Inženjerskoj areni mogu sudjelovati redovni studenti tehničkih znanosti te pripadnih područja iz polja strojarstva, elektrotehnike, računalstva, mehatronike i brodogradnje.

Zašto?
Znanstvenici, računalne kompanije, banke itd. u današnje doba podvrgavaju se velikim računalnim resursima te ponekad nije dovoljan jedan, ali ni dva ili tri računalna servera za obradu podataka. U takvim slučajevima su potrebne zahtjevnije, odnosno jače konfiguracije za obradu podataka. Takav udio posla na sebe preuzima podatkovni centar koji u sebi ima sustav od nekoliko desetaka i do stotina računalnih servera spojenih u jedinstvenu cjelinu koja podatke obrađuje puno lakše i efikasnije. Projektiranje, konfiguracija i priprema samog podatkovnog centra nije nimalo lagan zadatak. Potrebno je uključiti mnoge faktore i kalkulacije kako bi podatkovni centar radio nesmetano u harmoniji, bez utjecaja na samu obradu podataka. U ovoj Areni se istražuje najefikasniji i najkvalitetniji način izrade samog podatkovnog centra kako bi se daljnja istraživanja, znanost, tok te obrada informacija nesmetano moglo obrađivati i nastaviti trend digitalno-modernog doba.
Preuzmi zadatke 2023
Preuzmi zadatke 2022
Preuzmi rezultate arene 2019
Preuzmi tekst zadatka 2019
Preuzmi tekst zadatka 2018
Kompetencije arene
Mentori

Sandi Baressi Šegota
Sandi Baressi Šegota je asistent i student doktorskog studija Elektrotehnike na Tehničkom fakultetu u Rijeci, gdje je završio diplomski i preddiplomski studij računarstva. Na Zavodu za Automatiku i elektroniku bavi se evolucijskom i industrijskom robotikom, primjenom umjetne inteligencije u raznim područjima uključujući medicinu, i kompleksne inženjerske sustave te održava Z4 HPC Cluster. Član je istraživačke skupine RITEH AI & Robotics. U slobodno vrijeme se voli izgubiti u šumi sa svojom mješankom Žuži te se bavi astronomijom kao član upravnog odbora Astronomskog društva "Istra" Pula.

Mihael Jakšić
Mihael Jakšić je asistent i student doktorskog studija elektrotehnike u Laboratoriju za obnovljive izvore energije (LARES) na Fakultetu elektrotehnike i računarstva u Zagrebu. Magistar je računarske znanosti. Njegovi istraživački interesi fokusiraju se na znanost o podacima, optimizacije i optimalno upravljanje primijenjeno na pametne zgrade i pametne gradove. U slobodno vrijeme, Mihael svira, uživa u dobroj knjizi, dobrom društvu i dobrom piću.

Dario Stuhne
Dario Stuhne je mladi istraživač i doktorand u Laboratoriju za robotiku i inteligentne upravljačke sustave na Fakultetu elektrotehnike i računarstva u Zagrebu. Studirao je strojarstvo, s fokusom na dizajn i razvoj proizvoda. No, zbog ljubavi prema robotici, znanosti i inženjerstvu, odlučio se za istraživanje mekih robotskih sustava za hvatanje i manipulaciju, kao i složenih mehatroničkih sustava. U slobodno vrijeme Dario voli provoditi vrijeme s prijateljima, slušati blues glazbu, gledati sve što su snimili Christopher Nolan ili Guy Ritchie, trčati i baviti se sportom. Također, voli pse.

Matko Glučina
Matko Glučina je voditelj prijediplomskog stručnog studija Mehatronike i predavač na Istarskom veleučilištu gdje s ciljem obogaćivanje znanja svojih studenata usko surađuje s brojnim tvrtkama. Njegovo stručno znanje iz područja elektrotehnike, posebno mehatronike, pruža studentima temelje za buduće izazove u karijeri. Kao doktorand na Tehničkom fakultetu Sveučilišta u Rijeci, istražuje primjenu umjetne inteligencije u realnim izazovima. Osim toga, sudjelovao je u projektima poput CEKOM Centra kompetencije za pametne gradove. U slobodno vrijeme uživa u prirodi i provodi vrijeme s bližnjima.
