Prirodoslovna arena
Što?
U prirodoslovnoj areni bavit ćete se problemima poput razvoja naprednih lijekova, brige o uravnoteženosti okoliša, osmišljavanja novih hranjivih spojeva, poigravanja s biološkim satom, proučavanja obrazaca ponašanja među insektima ili pak unaprjeđivanja temeljnih procesa koji pokreću svijet oko nas. U svakom slučaju, izazovi s kojima će vas prirodoslovna arena suočiti bit će temeljeni na stvarnim problemima, a osmislit će ih skupina mentora iz različitih područja.
Tko?
Probleme nećete moći riješiti sami - trebat će vam tim. Po mogućnosti, interdisciplinarni tim sastavljen od biologa, kemičara, biofizičara i biotehnologa. Možda vam ovo zvuči čudno - reći ćete... pa postoji toliko različitih područja u prirodoslovlju, kako da odaberem ljude u timu? Ne brinite, nakon što osmisli zadatak, naš će mentorski tim opisati temeljne kompetencije koje morate imati kako biste ga uspješno savladali.
Zašto?
Zato što želite iskusiti kako je raditi na izazovima s kojima ćete se susresti nakon što završite studij. Tijekom četiri dana natjecanja, imat ćete priliku raditi u timu sposobnih ljudi koji s vama dijele način razmišljanja i zajedničkim snagama doći do jedinstvenog pristupa problemu. Na kraju će neki od vas, ovisno o rezultatima, dobiti jedinstvenu priliku da svoja rješenja predstave našem žiriju i podijele ih s izabranim stručnjacima iz akademije i industrije.
Preuzmi rezultate arene 2019
Preuzmi tekst zadatka 2019
Preuzmi tekst zadatka 2018
Kompetencije arene
Mentori
Anja Barešić
Anja Barešić znanstvena je suradnica na Institutu Ruđer Bošković u Zagrebu. Diplomirala je molekularnu biologiju u Zagrebu, a doktorirala bioinformatiku na UCL-u u Londonu, gdje je istraživala kako mutacije dovode do promjena u savijanju i stabilnosti proteina, što dovodi do ljudskih bolesti - sve čime se možemo baviti! Tada se njezino istraživanje preselilo u područje genomike (komparativne i regulatorne), što je značilo rad na puno neurednih velikih skupova podataka "-omika"! Danas ispituje kako nam proučavanje evolucije pomoću statistike i računalne biologije može pomoći shvatiti kako se bolesti nasljeđuju i nastaju: gdje je glavno pitanje rješavanje i prezentiranje složenih problema na jasan i jednostavan način, često znanstvenicima s potpuno različitim pozadinskim znanjem.
Tana Tandarić
Tana Tandarić radi kao asistent na Institutu Ruđer Bošković. Njezini istraživački interesi su primjena metoda računalne kemije i biokemije u istraživanju neurodegenerativnih bolesti, poput Parkinsonove i Alzheimerove bolesti. U sklopu svoje doktorske disertacije bavi se istraživanjem mehanizma inhibicije enzima MAO B, ključne farmakološke mete za liječenje prethodno navedenih bolesti. Osim toga, vodi Vijeće asistenata na Institutu Ruđer Bošković i sudjeluje u brojnim aktivnostima popularizacije znanosti.
Tedi Fućak
Tedi Fućak završio je diplomski studij Biotehnologije u medicini na Odjelu za Biotehnologiju, Sveučilišta u Rijeci gdje je i volontirao i radio u Laboratoriju za genetiku ponašanja i Laboratoriju za biomolekularnu strukturu i funkcioniranje te za Jadran Galenski Laboratorij d.o.o. Glavni istraživački interes mu je računalno izučavanje molekularne dinamike liganda i proteina i računalno karakteriziranje kemijskih spojeva. Trenutno radi u tvrtki Freyherr u Ljubljani koja se bavi proizvodnjom medicinske konoplje s kanabidiolom (CBD) te kao znanstveni novak u sklopu tima na R&D odjelu u vidu računalnog simuliranja i provođenja eksperimenata reakcije dekarboksilacije kanabidiolne kiseline (CBDA) uz statističku obradu i prikaz podataka, pisanje znanstvenih izvještaja i optimiziranje procesa proizvodnje.
Zoe Jelić Matošević
Zoe Jelić Matošević asistentica je na Zavodu za analitičku i Zavodu za fizikalnu kemiju Prirodoslovno-matematičkog fakulteta u Zagrebu. Diplomirala je Molekularnu biologiju 2018. godine u području računalne genomike. Studij je nastavila upisom doktorskog studija iz Fizikalne kemije na Kemijskom odsjeku PMF-a, a njezino trenutno područje istraživanja je računalna biofizika s fokusom na simulacije molekulske dinamike proteina. Ima veliko iskustvo u popularizaciji znanosti što uključuje izradu niza znanstveno-popularnih radionica te mentoriranje tima učenika za IYNT 2019, a ove godine prvi put sudjeluje na STEM Gamesima.
Višnja Stepanić
Višnja Stepanić diplomirala je prije 18 godina i od tada radi i bavi se područjima novih spojeva s biološkim aktivnostima u području medicinske kemije i kemijske biologije. Spojevi koji je najviše zanimaju su prirodni proizvodi i njihovi derivati, dok među biološkim ciljevima daje prednost epigenetskim. U ovom je području objavila više od 25 članaka i nekoliko poglavlja knjiga. Sudjelovala je na treninzima i događajima koji populariziraju znanost. Raduje se sudjelovanju na STEM Gamesima 2020 gdje će svoje znanje medicinske kemije i kemijske biologije, kao i iskustva istraživanja farmaceutske industrije i akademskih krugova prenijeti zainteresiranim i posvećenim studentima.
Pegi Pavletić
Pegi Pavletić je studentica doktorskog studija "Kemijske i farmaceutske znanosti i biotehnologija- farmacija, dijetetika i znanost o hrani" na Sveučilištu u Camerinu u Italiji te je treći put zaredom sudionica tima Science arene, ovoga puta u ulozi lead mentora. Njen tim na kreativan način pokušava približiti područje prirodnih znanosti, bez obzira na godinu studija i interes-svatko može pronaći zadatak u skladu sa svojim interesom. STEM Games je za nju jedinstvena prilika ne samo za popularizaciju znanosti, već i za naučiti nešto novo od kolega na interaktivan način, upoznavanje prijatelja i suradnika te izazivanje sebe same na konstantan napredak.