Prirodoslovna arena

20190427 – STEM Games logo – Arena S – bijeli tekst(1)

Što?

Koristeći osnovna znanja iz biologije, kemije i fizike, u Prirodoslovnoj areni obrađivat ćete podatke oceanografskih istraživanja s funkciji razumijevanja eko sustava za održivi razvoj. Izazovi s kojima ćete se susresti bit će temeljeni na stvarnim problemima, a osmislit će ih skupina mentora iz različitih prirodoslovnih područja.

Tko?

Za rješavanje složenog zadatka bit će vam potreban multidisciplinarni tim sastavljen od biologa, kemičara i fizičara te studenata iz srodnih područja. Znanja koja bi vam posebice mogla koristiti su rad u Excelu, R-u ili nekom drugom statističkom programu za obradu podataka.

who
why

Zašto?

Ako imate prirodoslovnu obrazovnu podlogu i želite steći iskustvo rada u multidisciplinarnom timu na realnim znanstvenim problemima s kojima se ne susrećete na fakultetima, onda je ova arena pravo mjesto za vas. Tijekom četiri dana natjecanja imat ćete priliku raditi s mladim i ambicioznim ljudima s kojima dijelite način razmišljanja i ljubav prema izazovima te ćete timskim radom doći do jedinstvenog pristupa rješavanju problema. Ovisno o rezultatima, svoja razmišljanja, ideje i rješenja moći ćete izložiti našem žiriju te stručnjacima iz akademije i industrije.

Preuzmi zadatke 2023

Preuzmi zadatke 2022

Preuzmi rezultate arene 2019

Preuzmi tekst zadatka 2019

Preuzmi tekst zadatka 2018

Kompetencije arene

Biologija

Analitička kemija

Osnove statistike

Pretraživanje baza podataka

Pretraživanje literature

Kritičko razmišljanje i rješavanje problema

Timski rad

Prezentacijske vještine

Mentori

Znanje_Sarena_Bobana_Samardžija

Bobana Samardžija

Mentorica Prirodoslovne arene

Bobana Samardžija trenutno radi na Odjelu za biotehnologiju Sveučilišta u Rijeci te je usredotočena na proučavanja bioloških elemenata ključnih za razvoj kroničnih mentalnih bolesti. Trenutno je student doktorskog studija “Medicinska kemija”, a prethodno je završilapreddiplomski studij “Biotehnologija i istraživanje lijekova” te diplomski studij “Istraživanje i razvoj lijekova”. Svoj istraživački rad prezentira na međunarodnim konferencijama, gdje je isti prepoznat i nagrađen titulom “Early Career Award” na 2022 Congress of the Schizophrenia International Research Society (SIRS). Kroz studij bila je aktivan volonter na međunarodnim studentskim sportskim natjecanjima kao što su Europske sveučilišne igre u Rijeci i Zagrebu 2016, World University Championship Handball u Rijeci 2018 i EUSA EHF Beach Handball Championship u Zagrebu 2019. I sama je bila natjecatelj na STEM Gamesima gdje je u Science areni osvojila drugo mjesto 2018. godine, nakon čega se priključila organizaciji kao mentor u Science areni 2019. godine i član ocjenjivačkog žirija u 2022. godini.

Znanje_Marko_Marohnić

Marko Marohnić

Mentor Prirodoslovne arene

Marko Marohnić je doktorand u području virologije na Nacionalnom institutu za biologiju u Ljubljani. Specijalizira se za izolaciju i detekciju biljnih virusa iz okoliša koristeći visokoprotočno sekvenciranje i bioinformatičke analize. Svoje obrazovanje u području biologije, na preddiplomskom studiju, i kasnije molekularne biologije, na diplomskom studiju, Marko je stekao na Prirodoslovno-matematičkom fakultetu u Zagrebu. Tijekom svojih studentskih dana radio je u Botaničkom vrtu PMF-a u Zagrebu i sudjelovao u organizaciji znanstveno-popularnog festivala Women in Science 2022. U slobodno vrijeme voli čitati, svirati gitaru i putovati.

Znanje_Karlo_Lovrečić

Karlo Lovrečić

Koordinator Prirodoslovne arene

Karlo Lovrečić radi kao specijalist za farmakovigilanciju u tvrtki IQVIA. Diplomirao je molekularnu biologiju na Prirodoslovno-matematičkom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Tijekom studija specijalizirao se za područje bioinformatike, imunologije i precizne medicine. Također, sudjelovao je u organizaciji studentskih simpozija i dana karijera. U slobodno vrijeme voli kartati belu i gledati serije.

X